Вечерня с Молебен канон на Пресвета Богородица в храм „Св. Възнесение Господне”

dsc 5085          На 7 август Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави Вечерня с Молебен канон на Пресвета Богородица в храм „Св. Възнесение Господне” в Пловдив. С владиката съслужиха Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, първи викарий на митрополита, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов, епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Васил Кашоров, председател на храма „Св. Възнесение Господне”, свещеноиконом Еленко Йосифов, свещеници от други пловдивски храмове и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. . Песнопенията изпълниха анфинонно духовниците, застанали пред чудотворната икона с образа на Божията Майка „Всех скорбящих Радост”, и митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

dsc 5252     Още веднъж боголюбивите миряни в Пловдив укрепиха духа си и своята спасителна Христова вяра, присъствайки на последование с прекрасните песнопения от Молебения канон на Пресвета Богородица, който съгласно църковно-богослужебния устав се отслужва в края на делничните вечерни през Богородичния пост. По време на коленопреклонната молитва към Божията Майка, прочетена от Високопреосвещения митрополит Николай, всички паднаха с благоговение на колене, съпричастни с горещите слова:

„О, всемилостива Владичице Богородице, издигни ни от дълбочината на греха и ни избави от глад, мор, земетресение и наводнение, от огън и меч, от нашествие на другородци и от междуособни войни, от внезапна смърт, от вражеско нападение, от вредоносни ветрове, от смъртоносна язва и от всяко зло. Дай, Владичице, мир и здраве на Твоите раби, на всички православни християни, и просвети им ума и сърдечните очи, за да се спасят. Удостой нас, грешните твои раби, с царството на твоя Син, нашия Христос Бог.”dsc 5359

В края на последованието митрополит Николай се обърна към всички с думи за милостта на Божията Майка, която превръща всички скърби в радост, стига да потърсим нейния благодатен покров. Владиката благослови отечески присъстващите и молитства Пресвета Богородица да бъде винаги тяхна благодатна закрилница.