Архирейска св. Литургия за храмовия празник в Коматево

dsc 4765       На 8 юли Светата Църква тържествува паметта на св. вмчк Прокопий - воинът, отишъл на доброволни страдания и смърт заради Христовата вяра през 303 г.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Знеполският епископ Арсений – първи викарий на  митрополита, възглави архиерейска света Литургия в храм „Св. вмчк Прокопий” в пловдивския квартал Коматево, който честваше своя храмов празник. С викарния епископ съслужиха свещеноиконом Стоян Лазаров, председател на храма, свещеник Лазар Лазаров и митрополитският протодякон Илиян Александров.

dsc 4934        Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

В този празничен ден верният народ Божи дойде с вяра и смирение, за да се помоли на небеснопросиялия дивен Божи угодник – св. Прокопий, да присъства на светата Литургия и изповяда спасителната православна вяра. С едно сърце и уста и с нескрито вълнение всички като един казаха Символа на вярата и Господнята молитва „Отче наш...”.

По време на Причастния канон Преосвещеният Знеполски епископ Арсений произнесе вдъхновено слово, в което припомни най-важните моменти от житието на светия Божи угодник Прокопий, чието име означава „преуспял” и на когото  - подобно на Савел - се открил самият наш Господ и Спасител Иисус Христос.dsc 5036

В края на богослужението епископът предаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай и поздрава му по случай храмовия празник до председателя на храма  и дългогодишен енорийски свещеник в него  - отец Стян, и неговото Христолюбиво паство.