Неделя на Всички светии в град Пещера

DSC00290    На 11-и юни, 1 Неделя след Петдесетница – на Всички светии, с благословението на Пловдивския митрополит Николай Константийският епископ Яков, втори викарий на митрополита, отслужи архиерейска св. Литургия в катедралния храм „Св. Димитър“ в гр. Пещера. С него съслужиха свещеноиконом Любомир Траянов, архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, свещ. Тодор Траянов, председател на храма, прот. Димитър Калайджиев, председател на храм „Св. Апостоли“ - гр. Пещера, свещ. Димитър Василев, председател на храм „Св. Петка“- гр. Пещера, свещ. Паун Николов, председател на храм „Св. Димитър“ в с. Исперихово и прот. Боян Кочев, секретар на Пазарджишка духовна околия.DSC00329

Много жители на града се бяха събрали в прекрасния храм да посрещнат архиерея и се помолят заедно с духовниците за благоденствието на града. С едно сърце и една уста те изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш...“. В своята проповед в края на литургията епископ Яков се обърна към богомолния народ със слово за носенето на  кръста. Той благодари на свещениците от околията и техните енориаши за топлото посрещане: „Днес за пръв път дойдох да служа в този китен град и усетих топлината на братската любов и Христовия мир, който пребъдва между вас. Пазете това наследство, завещано ни от Спасителя, не се поддавайте на дяволските изкушения, които искат да ни разделят едни от други. Слушайте и следвайте своите пастири и архипастири, та в Съдния ден всички да чуем заветните думи, които чу разбойника на кръста: „Днес ще бъдеш с Мен в рая!“.

DSC00365   Епископът преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивския митрополит Николай до всички жители на Пещерска духовна околия.

Празникът завърши с многолетствие.

Източник: Архиерейско наместничество Пазарджик