Празник на вярата и справедливостта

На 11 септември 2014 г. (четвъртък) Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще отслужи благодарствен молебен в епархийския манастир „Св. св. Кирик и Юлита“ до Асеновград. Заедно с всички свещеници от Пловдивска епархия и благочестивите миряни, които пожелаят да присъстват на събитието, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще отдаде възхвала на Светите мъченици Кирик и Юлита и ще отправи благодарност към Бога, който възнаграждава смирението, търпението и искрената вяра на християните в Него с правда и справедливост. В манастира ще бъдат пренесени за поклонение всички светини на епархията: частицата от Св. Кръст Господен, чудотворните икони на Света Богородица, светите мощи на мъчениците Кирик и Юлита и на други Божии угодници.

Собствеността на Пловдивска митрополия върху манастира „Св. св. Кирик и Юлита“ беше потвърдена от две съдебни инстанции (решение № 1499 от 29.10.2010 г., постановено по гр. д. № 2557/2008 г. по описа на Пловдивския окръжен съд. Решение № 1663 от 29.11.2010 г., постановено по гр. д. № 2739/2008 г. по описа на Пловдивския окръжен съд. Решение № 500 от 25.07.2014г., постановено по в. гр. д. №227/2011г., по опис на Пловдивския апелативен съд, гражданско отделение, първи състав, с което потвърждава изцяло решение № 1499 от 29.10.2010 г., по гр. д. № 2557/2008 и  решение № 1663 от 29.11.2010 г., постановено по гр. д. № 2739/2008 и двете дела по описа на Пловдивския окръжен съд ). Съгласно законодателството, решението на второинстанционния съд дава право на Пловдивска митрополия да възстанови фактическото си владение върху  светата обител и да възобнови монашеското подвижничество и благодатното Богослужение в нея.

Пловдивската Света Митрополия кани всички желаещи да се присъединят към празника и да вземат молитвено участие в Богослужбата на 11.09.2014 г.  от 10.00 часа в отново възстановения православен епархийски манастир „Св. св. Кирик и Юлита“.

По повод влизането в светата обител и възстановяването на духовния живот в нея, камбаните на всички храмове в Пловдивска епархия ще бият с тържествен звън от 10.00 часа до 10.30 часа в знак на радост и като покана към миряните да отправят благодарствена молитва към Бога за въздадената справедливост.

za gledane Sv Kirikr2