Манастири

Смолянски манастир (Райковски манастир) "Свети Атанас"

1 Манастирът се намира в Кайнадинския рид от Ардинския дял на Западните Родопи, на около 4 км от Смолянския кв. Райково.

Oснован е XII-XIII в., а сега е периодично действащ. Няколко пъти е горял и отново е бил възстановяван от родопчани.В тежките години на османското иго Кральов камък бил маяк на надеждата за жителите на тази част за Родопите, символ на непокорство и безстрашие, на справедливост и възмездие. Тук е било хайдушкото скривалище на смелия Кральо войвода, чиято дружина всявала страх у поробителите, била опора на планинците, на българщината.
   През бурните и паметни събития на октомври 1912 г. тук се е разположил щабът на 21 пехотен Средногорски полк. Командирът на полка на това място взема решение за защита на завоюваната свобода в Родопския край. Тук се е играло известното войнишко хоро преди боя. Събитията са отредили бойните действия около манастира да се наричат " Родопската Шипка ".